Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Değerli taksici esnafımızın dikkatine!....

07.01.2018 tarihinden siz değerli üyelerimizin teveccühü ile görevi devraldığımız dört yıllık süremizin yaklaşık 3 buçuk yılını geride bıraktık. Göreve geldiğimizde, meslek odamızı,  geçmiş dönem yönetimi maalesef bir enkaz olarak bırakmıştı. Bu enkazı toparlamak üç buçuk yılımızı aldı. Neydi bu enkazlar? Ödenmeyen Vergiler mi desek, ödenmeyen SGK primlerimi desek, ödenmeyen borçlar mı desek bilemiyorum. Bunların yanı sıra esnafın plaka değerini ve kazancını doğrudan etkileyen UBER sorunumu desek, Turkuaz ve c sekmen ti araçlarda otomatik vites zorunluluğumu desek,  taksimetreye 24 aydır alınamayan taksimetre zammı desek, inanın bu sorunları yazmakla bitirimeyiz.

Bütün bunları aşmak için, Yönetim Kurulu ve çalışan personelimizle birlikte gece gündüz demeden var gücümüzle çalıştık ve hemen hemen bütün zorlukları aştık.

Sizlerin beklentilerini sahada durak durak gezerek ve Seyrantepe de buluna Merkez binamıza gelen esnafımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.

Malumunuz olduğu üzere, ülke ve sektör olarak tüm dünyayı derinden etkileyen zorlu bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs salgınının tüm dünyada sağlık başta olmak üzere pek çok alandaki zorlayıcı etkileri her geçen gün daha fazla hissedilir hale geldi.

Bu zorlu sürecin en çok yara alan sektörü ise dünya genelinde taşıma sektörü ve bununda en başında taksi sektörü olarak var olma mücadelesi vererek tarihi bir dönemden geçiyoruz.

Taksici esnafı olarak, yaşadığımız bu olağanüstü zor süreçte atılması gereken adımları hızlıca attık ve acilen alınması gereken önlemleri alınması için gerekli mercilere ısrarla ulaşarak.

Yaşanan sürecin doğru anlaşılması ve çözüm noktasında doğru adımların atılabilmesi için yurttaki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek analiz ettik. Söz konusu çalışmalarla sektörümüze ve paydaşlarına yol haritası çizme gayreti içinde olduk, olmayı da sürdürüyoruz.

2020 Yılında bu zorlu süreçte, Ülkemizde yaşanan kısıtlamalardan dolayı hükümetimizin birçok sektörde vergi, SGK ve Bağ-Kur borçlarının ertelenmesine rağmen Taksi sektörü bunların dışında bırakılmıştı. Gelirler İdaresi Başkanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde taksici esnafımızda bu uygulamaya dahil ettirdik.

Yine pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ve ücretsiz izin desteği Takside çalışan Şoförler dahil edilmemişti. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile yapılan görüşmeler neticesinde de şoför arkadaşlarımız sisteme dahil edilerek faydalanmalarını sağladık.

İzmir Çandarlı da bulunan Otelimiz atıl durumda kiracıdan alındı ve restore edilerek üyelerimizin hizmetine açmış bulunmaktayız ve gitmek isteyen üyelerimiz faydalanabileceklerdir.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün TUDES ceza cetvelinde belirtilen siz kıymetli esnafımızı zor duruma sokabilecek bazı maddelerin kaldırılması için Mahkemeye başvurduk.

Bundan sonraki süreçte esnafımızın beklentileri nelerdir?

Pandemi döneminde taksici esnafımızın kazancı %20-30 lara kadar düşmesine rağmen araç fiyatları %100 %120 oranında yükseldi. Bu neden dolayı araçlarının yaşı dolmuş esnafımız araçlarını değiştiremez hale gelmiştir. İBB ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 5 yaş olan araç yaşlarını 6 yaşa ilk alınacak aracın 0-1 yaş olan aralığı 0-2 yaşa çıkarttık. Bunun yanı sıra Gerek Maliye Bakanlığımız gerekse Ticaret Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde en kısa zamanda ÖTV ve KDV muafiyeti getirilmesi için görüşmeler yapıldı ve en kısa sürede ÖTV ve KDV muafiyeti getirilmesini bekliyoruz.

Dünya genelinde bütün ülkeler teknolojiye ayak uydurarak Dijital taksi sistemine geçti. Türkiye de ve özellikle İstanbul da bazı özel sektörler tarafından yapılan akıllı Telefon üzerinden dijital taksi hizmeti ve sizlerin üzerinden para kazanırken neden bizim bağlı bulunduğumuz oda İTEO bu işi yapmıyor diyebilirsiniz. Dijital Taksi sistemine geçebilmemiz ve sizlerin kıymetli İstanbul halkına daha kaliteli hizmet verebilmeniz için göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar araştırmalarımız ve çalışmalarımız var. Ancak, yazımın en başında da yazdığım gibi, Odamız enkaz durumdaydı. Ne dijital sisteme geçebilecek odanın parası vardı! nede bu işe ayıracak zamanımız vardı. 3 yılda ancak enkazı toparlayıp bir noktaya getirebildik. Yaklaşık 6 ay gibi süredir dijital sisteme geçmek için gerekli girişimlerde bulunabildik.

Yaptığımız çalışmalarda birçok özel şirketlerle görüşme sağladık anacak; Kurumsal olabilmemiz ve sürdürebilirliği sağlamak için Devletin çeşitli kademeleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde uzun bir yol aldık ve en kısa zamanda Dijital taksi sistemine güçlü bir şekilde geçeceğimizin müjdesini siz değerli esnafımıza ve İstanbul halkına vereceğiz.

Saygılarımla.

unnamed

Eyup Aksu

İTEO Başkanı

İletişime Geç
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?